Програма медичних гарантій для немовлят
pages: 27
Охорона материнства й дитинства – один із пріоритетних напрямів Програми медичних гарантій. Батьки новонароджених можуть отримати необхідні медичні послуги абсолютно безоплатно: неонатальну допомогу, неонатальний скринінг і реабілітацію немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя.
1. Батьки немовлят, які народжені передчасно або мають певні захворювання, можуть розраховувати на високоспеціалізовану допомогу для дитини за пакетом «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках».
Медичну допомогу малюку нададуть безоплатно як при направленні лікаря, так і при самозверненні батьків з дитиною, доставленні бригадою екстреної допомоги або переведенні з іншого медичного закладу.
До переліку безоплатних послуг для немовлят входять:
- проведення інтенсивної терапії;
- цілодобовий лікарський і медсестринський догляд;
- всі необхідні лабораторні й інструментальні дослідження;
- виходжування методом «кенгуру», зокрема, у відділенні інтенсивної терапії;
- проведення лікувальної гіпотермії;
- проведення (повного) парентерального харчування;
- вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень тощо.
2. Проведення скринінгу на 21 рідкісне захворювання, як і подальше дообстеження та лікування дитини в разі виявлення ризиків, – це все гарантовано державою за пакетом «Неонатальний скринінг».
Неонатальний скринінг – це комплексне обстеження новонароджених, яке проводять для виявлення спадкової та вродженої патології. Раннє виявлення ризиків і призначення лікування дозволяє запобігти розвитку хвороби та створює умови для довгого й повноцінного життя дитини.
Для проведення скринінгу батьки мають надати письмову згоду. На 48-му – 72-гу годину життя немовляти медичний працівник здійснить забір кількох крапель капілярної крові з п’ятки дитини та нанесе їх на спеціальний тест-бланк.
Ці зразки буде передано до спеціальних лабораторій – регіональних центрів неонатального скринінгу, де відбувається дослідження. З батьками зв’яжуться лише у разі необхідності повторити обстеження або підтвердження патології в немовляти.
До переліку безоплатних послуг для немовлят входять:
- отримання та реєстрація зразків крові новонароджених;
- необхідні лабораторні дослідження;
- моніторинг логістики та якості взяття зразків крові новонароджених;
- інформування про сумнівний / позитивний результат скринінгу відповідно до порядку проведення розширеного масового скринінгу новонароджених.
3. Для дітей, які потребують подальшої реабілітації, є пакет «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя».
Отримати послугу можна за направленням лікаря первинної медичної допомоги, з яким підписано декларацію, або за направленням лікуючого лікаря. Також підставою надання послуги є переведення з іншого медичного закладу.
До переліку безоплатних послуг для немовлят входять:
- первинний огляд і консультація спеціаліста мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
- формування індивідуального реабілітаційного плану;
- необхідні лабораторні й інструментальні дослідження;
- послуги з реабілітації у сфері охорони здоров’я та/або послуги раннього втручання членів мультидисциплінарної реабілітаційної команди тощо.
Перелік усіх медичних пакетів із включеними до них послугами можна переглянути на сайті Національної служби здоров’я України в розділі «Громадянам» / «Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024»: https://cutt.ly/meqPLnq8.
Також можна використовувати чат-бот «Буду мамою», який містить інформацію про безоплатні послуги для вагітних і немовлят за Програмою медичних гарантій. Скористатися чат-ботом можна в таких месенджерах:
- Telegram: https://t.me/lWillBeMother_bot
- Viber: https://viber.com/iwillbemother_bot
Щоб знайти заклад із договором, який надає послуги за відповідним пакетом:
- зателефонуйте до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером 16-77;
- скористайтеся дашбордом на сайті в розділі «Е-дані» / «Аналітичні панелі (дашборди)» / »Укладені договори…»: https://cutt.ly/geqPEJKb.
За матеріалами https://nszu.gov.ua