Сучасні підходи до лікування застуди у дітей
pages: 56-57
Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) є найбільш найпоширенішими інфекційними хворобами. Діти в середньому хворіють на ГРЗ 6–8 разів на рік [3, 4]. За Міжнародною класифікацією первинної медичної допомоги ICPC-2-E виділяють загальний діагноз «Гостра інфекція верхніх дихальних шляхів» (R74), до якого входить гострий назофарингіт, або звичайна застуда (J00 за МКХ-10).
Враховуючи, що слизова носа та приносових пазух є одним цілим, то зараз гострий риносинусит (ГРС) розглядають як одну нозологічну одиницю. В англомовній літературі як синонім ГРС використовують термін «застуда» (common cold). Згідно з EPOS 2020* симптомами ГРС у дітей є закладеність носа, безбарвні назальні виділення та кашель (в денний та нічний час). Діагноз встановлюється при раптовій появі щонайменше 2 з цих ознак та їх тривалості менше 12 тиж.
Найчастішим збудником ГРС є віруси, і зазвичай вони мають самообмежувальний перебіг [1]. Але симптоми застуди можуть мати істотний вплив на щоденну активність та навчання. Також це головна причина необгрунтованого призначення антибіотиків, що веде до антибіотикорезистентності.
Наразі жодного етіотропного лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), окрім грипу, не існує [5]. Лікування застуди є виключно симптоматичним і, щоб уникнути поліпрагмазії та побічних явищ, дітям варто призначати лише засоби з доведеною ефективністю та профілем безпеки в педіатричній популяції.
В огляді ефективних засобів в лікуванні гострого риніту у дітей до 12 років Британський медичний журнал (the BMJ) [8] рекомендує лише сольовий розчин, який, тим не менш, може не мати вираженого ефекту, та мазі для розтирання (МДР) для зменшення закладеності носа. При цьому не рекомендує використовувати у дітей цієї вікової групи деконгестанти.
Застосування зволожувача повітря, аналгетиків, ехінацеї, пробіотиків та вітамінів або не довело своєї ефективності, або має докази низької якості. Антибіотики не показані пацієнтам з ринітом. Кокранівський огляд довів, що їх використання навіть при гнійних віділеннях з носа не має жодного впливу на тривалість нежитю, але збільшує частоту побічних явищ [9]. Ще один Кокранівський огляд показав, що жодний наразі зареєстрований противірусний засіб не був ефективним в зменшенні симптомів риніту, а зворотна дія цих препаратів робить їх застосування неприйнятним при звичайній застуді [5].
У статті Американської академії педіатрії (ААП), присвяченій лікуванню симптомів ГРС, для зменшення кашлю в нічний період рекомендуються такі безрецептурні засоби для дітей віком від 2 років [10]:
- Гречаний мед, який полегшує нічний кашель і допомагає подолати безсоння в дітей. Мед треба починати вводити з половини чайної ложки, поступово збільшуючи до цілої. При цьому ААП застерігає від годування медом дітей, менших 12-місячного віку, тому що це може спричинити ботулізм!
- Топічні МДР, що містять камфору, ментол та евкаліптову олію, зменшують кашель вночі та покращують сон, а також зменшують закладеність носа.
Для зменшення кашлю при застуді у дітей МДР радить і Американська асоціація сімейних лікарів [11]. Ці рекомендації створені на підставі рандомізованого плацебо-контрольованого дослідження (РКД) дієвості МДР у дітей ГРС віком 2–11 років (I. M. Paul et al., 2010), яке довело ефективність цього місцевого засобу щодо зменшення закладеності носа, нічного кашлю та покращення якості сну дитини та її батьків.
Доцільно звернути увагу на оригінальний препарат на основі евкаліпту – Вікс Актив бальзам з ментолом та евкаліптом. МДР, що містить комбінацію левоментолу (27,5 мг/г), евкаліптової олії (15 мг/г), олії терпинової (50 мг/г) і камфори (50 мг/г) як активні інгредієнти, та тимол, кедрове масло та білий м’який парафін як допоміжні речовини.
Мазь слід застосовувати місцево на груди, горло та спину або додавати в гарячу воду для інглаляції. При нанесенні на шкіру активні речовини Вікс Актив бальзаму випаровуються від температури тіла і потрапляють у дихальні шляхи. Терапевтичний ефект створюється через взаємодію летких ефірних масел з рецепторами дихальних шляхів, у тому числі TRPM8-канали, які опосередковують відчуття холоду [12, 13].
R. Eccles та співавт. у 2015 р. провели РКД для визначення дієвості Вікс Актив бальзаму щодо зменшення закладеності носа та швидкості настання ефекту [14]. Було виявлено, що застосування Вікс Актив бальзаму вже через 12 с викликає відчуття прохолоди в носі, а через 62 с – зменшує закладеність. Жодних побічних ефектів виявлено не було.
Отже, МДР Вікс Актив бальзам з ментолом та евкаліптом є одним з небагатьох безрецептурних засобів, що має доведену в декількох РКД ефективність щодо зменшення закладеності носа та нічного кашлю, та є безпечним при застосуванні у дітей віком від 2 років. Саме тому він рекомендований провідними світовими медичними асоціаціями для лікування симптомів застуди в педіатричній популяції.
Список літератури – у редакції.
Підготувала Тетяна Потехіна