Що потрібно знати про лікарські засоби для зняття симптомів при прорізуванні зубів?
сторінки: 51-52
Прорізування зубів у дитини дуже часто супроводжується низкою неприємних симптомів, які погіршують якість життя як самого малюка, так і його батьків. Для полегшення стану дитини застосовують різні засоби, зокрема медикаментозні. Про що ж повинен лікар попередити батьків, щоб вони не нашкодили дитині, застосовуючи невідповідні лікарські засоби?
FDA (Управління з нагляду за харчовими продуктами та лікарськими засобами) та Американська академія педіатрів не рекомендують при прорізуванні зубів дітям до 2 років небезпечні засоби, що містять:
На фоні застосування гелю для ясен із бензокаїном можуть виникнути:
- оніміння слизової рота, порушення ковтання, що може призвести до поперхування слиною та відповідно порушеного дихання;
-
алергічні реакції на місцевий анестетик:
- висипання на шкірі;
- свербіж;
- ангіоневротичний набряк;
- лихоманка;
-
розлади серцево-судинної системи:
- пітливість;
- блідість;
- аритмія;
- зупинка серця;
-
розлади нервової системи:
- судоми;
- сонливість;
- збудження;
- сплутаність свідомості;
- занепокоєння;
- метгемоглобінемія: порушення транспорту кисню еритроцитами і, як наслідок, кисневе голодування тканин [1, 2, 4].
FDA попереджає про ризик виникнення метгемоглобінемії, симптомами якої є: бліді сіро-блакитні шкіра, губи і нігтьові ложа; порушення дихання; апатія; сплутаність свідомості; головний біль; запаморочення; прискорена частота серцебиття.
Було зареєстровано близько 400 випадків пов’язаної з бензокаїном метгемоглобінемії, в тому числі 119 випадків у період із лютого 2009 року по жовтень 2017 року. Випадки загрозливого стану метгемоглобінемії після обробки дитячих ясен бензокаїновими гелями відбувалися навіть після одноразового застосування!
У підсумку цих нещодавно опублікованих повідомлень, оприлюднених 23 травня 2018 року, зазначено, що FDA вживає заходів проти використання безрецептурних продуктів для прорізування зубів із бензокаїном через серйозний ризик для здоров’я та відсутність користі [2, 3].
На фоні застосування гомеопатичних таблеток із беладоною можуть виникнути:
- алергічні реакції;
- поперхування дитини таблетками і, як наслідок, порушення дихання;
-
порушення роботи організму малюка, а саме:
- дихання;
- роботи шлунково-кишкового тракту (закреп);
- функцій сечовидільної системи;
- судоми, надмірна сонливість;
- м’язова слабкість [1, 5, 6].
При використанні гомеопатичних таблеток або гелів для прорізування зубів із беладоною можуть відзначатися:
- судоми;
- збудження;
- утруднення дихання;
- летаргія;
- надмірна сонливість;
- м’язова слабкість;
- почервоніння шкіри;
- закреп;
- утруднення сечовипускання [5, 6].
Реакція організму дитини у віці до 2 років на токсичну беладону непередбачувана і наражає дітей на невиправданий ризик [5, 6]!
Отже, FDA та Американська академія педіатрів не рекомендують засоби для прорізування зубів із рослинною отрутою беладоною. Про це йшлося в попередніх повідомленнях від 30 вересня 2016 року і 27 січня 2017 року, а також наголошується в нещодавно опублікованому повідомленні від 23 травня 2018 року [3, 5, 6].
Використання орального гелевого лідокаїну при прорізуванні зубів у немовлят і маленьких дітей може завдати здоров’ю серйозної шкоди, включаючи смерть!
Згідно з повідомленням FDA від 26 червня 2014 року, було відзначено 22 випадки серйозних побічних ефектів, включаючи смерть, у дітей у віці від 5 місяців до 3,5 років на тлі застосування 2% гелевого лідокаїну.
При передозуванні або випадковому проковтуванні оральний лідокаїн може викликати смерть, проблеми з серцем або напад судом.
Тому FDA не рекомендує використання лідокаїну при прорізуванні зубів [7].
Список літератури:
1. Інформація з офіційних інструкцій препаратів згідно з Державним реєстром лікарських засобів України та даними, опублікованими на сайті FDA.
2. FDA takes action against the use of OTC benzocaine teething products due to serious safety risk, lack of benefit / FDA News Release. May 23, 2018, www.fda.gov
3. FDA warns teething products with benzocaine may pose safety risk / AAP News. May 23, 2018, http://www.aappublications.org
1. FDA Drug Safety Communication, 07/04/2011, www.fda.gov
2. FDA Safety Announcement, 27/01/2017, www.fda.gov
3. FDA Safety Announcement, 30/09/2016, www.fda.gov
4. FDA Safety Announcement, 26/06/2014, www.fda.gov