скрыть меню

Молочні суміші для дітей молодшого віку

Рекомендації Комітету з питань харчування ESPGHAN* (січень 2018 р.)

страницы: 61-62

* European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition – Європейське товариство фахівців у галузі дитячої гастроентерології, гепатології та харчування.

Молочні суміші для дітей молодшого віку (МСДМВ) на основі коров’ячого молока або рослинних білків призначені для часткового задоволення потреб у харчуванні дітей віком від 1 до 3 років. Вони широко доступні на ринку, проте їхній склад не регулюється суворо, а впливи на здоров’я не вивчаються систематично. Комітет з питань харчування ESPGHAN здійснив систематичний огляд літератури, що стосується складу МСДМВ, та розглянув їхню роль у дієті дітей молодшого віку. Огляд показав, що МСДМВ мають різноманітний склад, інколи із надто високим вмістом білків, вуглеводів і навіть доданих цукрів. Фахівці Комітету дійшли висновку, що поживний склад МСДМВ має бути подібним до складу сумішей для подальшого (після 3 років) харчування за забезпеченням енергією та вмістом поживних речовин, які можуть бути дефіцитними у раціоні дітей країн Європи, – заліза, вітаміну D та поліненасичених жирних кислот (ω-3 ПНЖК), тоді як вміст тваринного білка має бути на рівні нижньої межі допустимого діапазону. За деякими даними, використання МСДМВ сприяє збільшенню споживання вітаміну D, заліза та ω-3 ПНЖК. Однак цими складовими можна забезпечити дітей і завдяки звичайній і/або збагаченій їжі або харчовим добавкам. Тож фахівці Комітету вважають, що на підставі наявних доказів немає потреби в рутинному застосуванні МСДМВ у дітей 1-3 років, але ці суміші можна використовувати як частину стратегії збільшення споживання заліза, вітаміну D і ω-3 ПНЖК та зменшення споживання білка (у порівнянні з незбагаченим коров’ячим молоком). Суміші для подальшого (після 3 років) харчування можна використовувати з тією ж метою. Інші стратегії для оптимізації отримання поживних речовин включають пропаганду здорового різноманітного раціону, використання збагачених харчових продуктів та харчових добавок.

Що відомо дотепер

  • Не існує міжнародно-правового визначення або критеріїв складових МСДМВ.
  • МСДМВ, які наявні на європейському ринку, значно відрізняються за складом.
  • Докази впливу МСДМВ на здоров’я дітей обмежені.

Що нового містить документ

  • Проведено критичний огляд літератури з питання ролі МСДМВ у харчуванні дітей європейських країн.
  • На підставі наявних доказів Комітет з питань харчування ESPGHAN не рекомендує рутинного застосування МСДМВ у дітей 1-3 років, однак зазначає, що вони можуть використовуватися як частина стратегії збільшення споживання заліза, вітаміну D та ω-3 ПНЖК і зменшення споживання білка (у порівнянні з незбагаченим коров’ячим молоком).
     

Висновки та рекомендації

1. Годування грудьми слід рекомендувати як частину здорової дієти після першого року життя, якщо воно є взаємно бажаним для матері та дитини.

2. З метою уніфікації термінів Комітет з питань харчування ESPGHAN схвалює термін молочні суміші для дітей молодшого віку, запропонований EFSA1 у 2013 році для всіх молочних сумішей, спеціально розроблених для дітей віком від 1 до 3 років.

1 European Food Safety Agency – Європейське агентство з безпеки продуктів харчування.

3. На підставі наявних доказів немає потреби в рутинному застосуванні МСДМВ у дітей від 1 до 3 років, але їх можна використовувати як частину стратегії збільшення споживання заліза, вітаміну D та ω-3 ПНЖК і зменшення споживання білка (у порівнянні з незбагаченим коров’ячим молоком). Суміші для подальшого (після 3 років) харчування можна використовувати з тією ж метою.

4. Інші стратегії оптимізації отримання поживних речовин включають пропаганду здорової різноманітної дієти, використання збагачених харчових продуктів та харчових добавок.

5. Необхідно контролювати склад МСДМВ, щоб уникнути невідповідностей вимогам.

6. Обмежені дані не дають жодних підстав рекомендувати склад МСДМВ, який відрізняв би їх від сумішей для подальшого (після 3 років) харчування за можливістю забезпечувати енергією, за вмістом заліза, вітаміну D та ω-3 ПНЖК; що ж до вмісту білка (якщо використовується тваринний білок), то він має бути на рівні нижньої межі допустимого діапазону.

7. Маркетинг МСДМВ повинен бути чітко відокремлений від маркетингу сумішей для немовлят та сумішей для подальшого (після 3 років) харчування. Слід уникати використання подібних брендів (як зображень, так і текстів) для цих різних категорій продуктів.

8. Для більш повного вивчення ролі МСДМВ у раціоні дітей молодшого віку необхідні подальші дослідження.

Реферативний огляд підготовано за матеріалами: Hojsak I., Bronsky J., Campoy C. et al., ESPGHAN Committee on Nutrition. Young Child Formula: A Position Paper by the ESPGHAN Committee on Nutrition. JPGN. 2018; 66: 177-185.

 

Наш журнал
в соцсетях: