сховати меню

Ніжна шкіра, що потребує ніжного догляду

сторінки: 43-44

«Наче шкіра немовляти» – так кажуть про щось надзвичайно м’яке на дотик, чисте і гладеньке. Такою насправді й має бути шкіра дитини раннього віку – якщо все в нормі. На жаль, ця ніжність досить слабко захищена, тому вимагає постійної турботи. Шкіра немовляти доволі тонка, містить значну частку води; шар епідермісу набагато тонший, ніж у дорослої людини. Шкіра страждає навіть від незначного тертя, яке може спровокувати подразнення. Захисний шар із кислим pH ще не сформований, тому вона вразлива для інфекцій. Проблеми з обміном речовин призводять до висипань і лущення. Тож за шкірою немовляти необхідно ретельно наглядати, піклуватися про неї.

Навряд чи хтось нині не погодиться з тим, що одноразові підгузки на основі розпушеної целюлози (памперси) набагато спростили догляд за новонародженими й дітьми раннього віку. Але недотримання правил використання підгузків може призвести до серйозних проблем, зокрема пелюшкового дерматиту.

Якщо вчасно не міняти памперси, підвищена вологість, контакт сечі та калу зі шкірою і подальше тертя можуть спричинити серйозну проблему.

Пелюшковий дерматит уражає верхній (роговий) шар епідермісу і розвивається в результаті надмірного зволоження й перегріву шкіри, що супроводжуються підвищенням pH. При цьому активуються ферменти у складі випорожнень (протеази та ліпаза), які ушкоджують шкіру. Механічне тертя ще більше погіршує ситуацію. Подразнена шкіра може інфікуватися бактеріями чи грибами (зазвичай Candida), що призводить до серйозних ускладнень і страждань дитини.

Зазвичай захисні засоби для догляду за шкірою малюка містять похідні цинку, відомі антисептичними, антибактеріальними та в’яжучими властивостями. Окрім того, вони підсилюють бар’єрну функцію шкіри, активізують секрецію колагенових і еластинових волокон, заспокоюють, прискорюють загоєння. Сполуки цинку є гідрофобними і не всотуються у шкіру. Інший компонент засобів для догляду за шкірою новонароджених – вазелінова олія – здатний проникати через роговий шар шкіри і поліпшувати її стан завдяки відновленню цілісності. Доведено, що використання вазелінової олії сприяє профілактиці пелюшкового дерматиту (C. Alonso et al., 2013).

dl18-1_4344_r-1024x741.jpg

Рисунок. Алгоритм на основі даних доказової медицини, що допомагає у профілактиці та лікуванні пелюшкового дерматиту у немовлят (за даними M. Esser, 2016)

На рисунку наведено алгоритм догляду за дитиною із пелюшковим дерматитом. Важливо постійно використовувати засоби для догляду за шкірою немовляти. Оцінювати, чи поліпшився стан шкіри, слід мінімум через 3 дні, перш ніж переходити до подальшого кроку. Наступну оцінку стану шкіри зробити через 3-5 днів. Видаляти засіб для шкіри виключно за допомогою підмивання з м’яким миючим засобом. Не слід використовувати серветки, що подразнюють шкіру малюка, засіб можна просто повторно наносити на ділянки шкіри, де він уже був застосований.

Серйозною проблемою у малюковому віці є атопічний дерматит (АД). Фактори, що сприяють розвитку дерматиту, можна поділити на внутрішні і зовнішні. Внутрішні фактори включають:

  • неімунологічні (обтяжена алергією спадковість; дисфункція епідермального бар’єру шкіри, що викликає її сухість за рахунок трансепідермальної втрати води, зміни шкірних ліпідів, зниження порога свербіння);
  • імунологічні (дисбаланс Th1 і Th2 лімфоцитів, підвищена дегрануляція опасистих клітин, підвищена антиген-презентувальна активність клітин Лангерганса, посилена продукція IgE-антитіл).

Серед зовнішніх факторів виділяють вплив алергенів, реактивних хімічних сполук, мікроорганізмів, стресу, кліматичних факторів.

Шкіра хворих на АД зазвичай суха через збільшення трансепідермальної втрати води і неможливість утримувати рідину роговим шаром, що пояснюється змінами в складі ліпідів епідер­місу. У дітей із АД зменшується рівень таких ліпідів, як естерифіковані жирні кислоти, тригліцериди і сквален. Окрім того, знижений рівень церамідів, що не тільки призводить до сухості шкіри, але й сприяє зниженню регенераційних властивостей клітин епідермісу. Колонізація такої шкіри бактеріями (зазвичай золотистим стафілококом) призводить до хронічного запалення та сенсибілізації організму. Як результат, розвиваються піо- і стрептодермії, фолікуліти, везикулопустульоз; шкіра постійно лущиться і свербить.

Сучасні засоби для зовнішньої терапії при АТ мають діяти на основні ланки патогенезу атопічного запалення шкіри, а також сприяти відновленню її функціонального стану. Разом із протизапальними і антигістамінними препаратами необхідно використовувати засоби для догляду за шкірою, як при загостренні, так і у період ремісії (А.С. Агафонов, В.А. Ревякина, 2011). Компоненти таких засобів зменшують запалення та свербіж (β-ситостерол (H.M. Kim, H.J. Jeong, 2014), глюконат цинку, вазелінова олія), запобігають сухості та лущенню (кераміди), відновлюють водно-ліпідний баланс (токоферол). Надзвичайно важливо, щоб шкіра немовлят була зволоженою, адже щоденне застосування зволожувального засобу протягом перших 32 тижнів життя знижує ризик розвитку АД й екземи у дітей грудного віку (K. Horimukai et al., 2014).

Засоби, що сприяють пом’якшенню шкіри (емолієнти – ланолін, оливкова та вазелінова олії тощо), необхідно використовувати як для догляду немовлят зі здоровою шкірою (для запобігання сухості, попрілостям, подразненням), так і при АД. У дослідженні з участю 124 немовлят, які мали високий ризик розвитку АД, щоденне використання емолієнту сприяло зниженню відносного ризику розвитку захворювання на 50% (p = 0,017). Автори зазначають, що пом’якшувальна терапія від народження являє собою доцільний, безпечний та ефективний підхід до профілактики атопічного дерматиту (E.L. Simpson et al., 2014).

Шкіра немовлят надзвичайно чутлива, тому для догляду за нею слід користуватися кремами та миючими засобами, розробленими спеціально для новонароджених. Вони мають бути гіпоалергенними, з приємним тонким ароматом. Щоденне використання якісних засобів дозволить запобігти багатьом проблемам, допоможе ніжній шкірі малюка бути здоровою, м’якою і зволоженою.

Список літератури

1. Esser M. Diaper Dermatitis. What Do We Do Next? Advances in Neonatal Care. 2016; 16 (5S): S21-S25.

2. Alonso C., Larburu I., Bon E. et al. Efficacy of petrolatum jelly for the prevention of diaper rash: a randomized clinical trial. J Spec Pediatr Nurs. 2013; 18: 123-132.

3. Агафонов А.С., Ревякина В.А. Атопический дерматит у детей и инфекции, осложняющие течение болезни. – Лечащий врач. Медицинский научно-практический портал. – 2011. – № 1. https://www.lvrach.ru/2011/01/15435095/

4. Kim H.M., Jeong H.J. The β-sitosterol attenuates atopic dermatitis-like skin lesions through down-regulation of TSLP. Exp Biol Med (Maywood). 2014 Apr; 239 (4): 454-64.

5. Horimukai K., Morita K., Narita M. et al. Application of moisturizer to neonates prevents development of atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol. 2014 Oct; 134 (4): 824-830.

6. Simpson E.L., Chalmers J.R., Hanifin J.M. Emollient enhancement of the skin barrier from birth offers effective atopic dermatitis prevention. J Allergy Clin Immunol. 2014 Oct; 134 (4): 818-23.

Наш журнал
у соцмережах: