сховати меню

Синдром раптової дитячої смерті та інші пов’язані зі сном причини смерті дітей молодшого віку: створення безпечних умов дитячого сну

Рекомендації Американської академії педіатрії1 (листопад 2011 р.)

сторінки: 72-76

Рекомендації Американської академії педіатрії1 (листопад 2011 р.)

Діагноз «синдром раптової дитячої смерті» (СРДС) ставлять у разі смерті малюка (віком до 12 міс.), яку неможливо пояснити після ретельного розслідування випадку. Розслідування передбачає дослідження місця події, проведення посмертного розтину та аналіз історії хвороби. Термін «раптова неочікувана дитяча смерть» («раптова смерть немовляти») використовують для позначення будь-якої раптової та неочікуваної смерті, незалежно від того, чи можна пояснити її причини (включаючи СРДС), чи причини залишаються нез’ясованими. Причиною раптової неочікуваної дитячої смерті може бути задуха, асфіксія, утиснення, інфекція, заковтування, метаболічні хвороби, серцеві каналопатії, пов’язані з аритмією, і травми (випадкові та невипадкові). Відмінність між СРДС та іншими випадками раптової неочікуваної смерті (наприклад випадкове удушення) визначити складно. Особливо важко це з’ясувати, коли смерть дитини настає під час сну, незалежно від того, чи перебувала вона під наглядом (дитяча смерть, пов’язана зі сном). У такому разі даних розтину для цього замало. Необхідно дослідити місце, де трапився випадок, та вивчити історію хвороби. Багато факторів ризику удушення і СРДС, які піддаються і не піддаються впливові, разюче подібні. У рекомендаціях увага зосереджується на тих випадках раптової неочікуваної дитячої смерті, що мають місце під час сну.

Викладені рекомендації розроблено з метою зменшення ризику СРДС та смертей, пов’язаних зі сном, серед загальної популяції дітей молодшого віку: від задухи, асфіксії та утиснення. За визначенням епідеміологів, ризик відповідає ймовірності того, що випадок смерті трапляється за наявності певного фактора або групи факторів. Хоча всі 18 рекомендацій призначені для батьків, медичних працівників та інших осіб, які доглядають за немовлятами, останні 4 адресовано також працівникам у галузі охорони здоров’я, дослідникам і фахівцям, які вивчають цю проблему. Крім того, певні типи поведінки (зокрема куріння) можуть збільшувати ризик для дитини, тому окремі рекомендації призначаються для вагітних та жінок репродуктивного віку.

У таблиці подано основні рекомендації та вказано рівень доказовості кожної з них. Зауважимо, що рандомізованих контрольованих досліджень щодо СРДС та інших випадків смерті, пов’язаних зі сном, не було проведено; натомість зазвичай проводять дослідження типу «випадок-контроль».

Таблиця. Основні рекомендації та рівні їх доказовості
Рівень А
Треба вкладати дитину спати тільки на спину
Поверхня для сну повинна бути твердою
Рекомендовано перебувати в одній кімнаті з дитиною, але не в одному ліжку
Не слід залишати в ліжечку м’які предмети та незакріплені постільні речі
Вагітним жінкам варто регулярно проходити допологовий огляд
Необхідно уникати тютюнового диму під час вагітності та після пологів
Не можна вживати алкоголь та наркотичні засоби під час вагітності та після пологів
Рекомендовано годувати дитину грудьми
Варто розглянути доцільність використання соски-пустушки під час сну дитини та її перебування в ліжечку
Необхідно уникати перегрівання
Не слід використовувати кардіореспіраторні монітори в домашніх умовах для зниження ризику СРДС
Доцільним було б проведення національної кампанії зі зниження ризику СРДС, акцентуючи увагу на безпечних умовах сну та способах зниження ризиків, пов’язаних зі смертю немовляти під час сну, викликаної СРДС, удушенням та іншими причинами. Педіатри, сімейні лікарі та інші працівники установ первинної медичної допомоги повинні брати активну участь в цій кампанії
Рівень B
Діти повинні пройти імунізацію згідно з відповідними рекомендаціями
Слід уникати користування додатковими засобами (що є у продажу) для зменшення ризику СРДС
Рекомендовано, щоб дитина лежала певний час на животі (не під час сну, під контролем), оскільки це сприяє її розвитку та мінімізує ризик позиційної плагіоцефалії
Рівень C
Медичним працівникам, персоналу палат для новонароджених і відділень інтенсивної неонатальної терапії, а також особам, які доглядають за дітьми, необхідно дотримуватися рекомендацій зі зниження ризику СРДС від народження дитини
ЗМІ та виробники повинні дотримуватися рекомендацій щодо забезпечення безпечного сну у своїх повідомленнях, у тому числі рекламних
Слід продовжувати дослідження і контроль факторів ризику, причин та патофізіологічних механізмів СРДС та інших випадків дитячої смерті, пов’язаної зі сном. Кінцевою метою є повне усунення причин цих смертей
Примітки. Рекомендації розроблено згідно з рівнями доказовості Американської робочої групи з профілактичних заходів (США).
Рівень А: рекомендації складено на основі якісних і послідовних наукових доказів (тобто результатів принаймні 2 досліджень типу «випадок-контроль», систематичних оглядів або мета-аналізів, проведених належним чином із використанням належного дизайну). Існує висока ймовірність того, що користь від дотримання цих рекомендацій є істотною, а результати майбутніх досліджень навряд чи значно вплинуть на висновок.
Рівень B: Рекомендації розроблено на основі обмежених або не досить послідовних наукових доказів. Наявних даних достатньо для того, щоб визначити, як впливають дані рекомендації на стан здоров’я. Проте впевненість в оцінці залежить від таких факторів: кількість досліджень, масштаб і якість окремих із них або наявність суперечливих результатів окремих досліджень. Зі збільшенням кількості інформації значущість і напрям ефекту, який спостерігається, можуть змінитися, внаслідок чого зміниться сам висновок.
Рівень C: Рекомендації базуються насамперед на консенсусі та думці експертів.

Оскільки більшість даних епідеміологічних досліджень, у яких було встановлено фактори ризику і на основі результатів яких розроблено рекомендації щодо положення під час сну та умов для сну, було отримано для дітей до 1 року, слід неухильно дотримуватися рекомендацій до досягнення дітьми цього віку. В окремих випадках за певних умов, після оцінки відносного ризику і користі, лікар може рекомендувати інше.

Рекомендація 1. Слід вкладати дитину спати лише на спину. Для зниження ризику виникнення СРДС у дітей віком до 1 року всім, хто доглядає за немовлям, треба вкладати його для сну горизонтально лише на спину. Спання на боці не є безпечним і не рекомендується.

а. Сон у положенні лежачи на спині не збільшує ризику задухи і аспірації в немовлят, навіть за наявності гастроезофагеального рефлексу (ГЕР), завдяки захисним механізмам дихальних шляхів. Малюків із ГЕР треба завжди класти для сну на спину. Винятком є діти, для яких ризик смерті від ускладнень ГЕР перевищує ризик СРДС (наприклад, через розлади верхніх дихальних шляхів, за яких захисні механізми порушені), включаючи дітей з такими анатомічними порушеннями, як ущелина гортані 3-го або 4-го типу, яким не було зроблено антирефлюксної операції. Піднімати узголів’я ліжечка під час спання дитини на спині не рекомендовано. Це неефективно для зниження ГЕР, крім того, може спричинити зісковзування немовляти до узніжжя ліжечка, що може заважати нормальному диханню дитини.

б. Недоношені діти мають підвищений ризик розвитку СРДС, а кореляція між спанням на животі та СРДС серед малюків з низькою масою тіла при народженні є такою ж або, можливо, навіть сильнішою, ніж серед народжених у строк. Недоношених немовлят та інших дітей у відділеннях інтенсивної терапії слід розміщувати для сну в положенні на спині одразу після досягнення стабільного стану і значно раніше очікуваної виписки, по досягненні постменструального віку 32 тижні. Персоналу відділень інтенсивної терапії та батькам слід дотримуватися рекомендацій щодо безпечного сну з моменту госпіталізації дитини до відділення.

в. Не існує доказів того, що вкладання дітей на бік протягом декількох перших годин життя сприяє очищенню дихальних шляхів від амніотичної рідини і зменшує ризик аспірації. Малюків, які знаходяться у палаті для новонароджених, а також дітей, які перебувають в одній палаті з матір’ю, необхідно вкладати в положення на спині, як тільки можна буде перемістити їх в дитяче ліжечко.

г. Дані для розробки конкретних рекомендації щодо того, коли спання дитини в положенні на животі або на боці є безпечним, відсутні. У той же час у дослідженнях, які включали дітей до 1 року, було встановлено, що сон на животі та на боці є фактором ризику розвитку СРСД. Таким чином, дітей до 1 року слід вкладати на спину. Після того як дитина навчиться перевертатися зі спини на живіт і навпаки, вона може спати в будь-якому положенні.

Рекомендація 2. Поверхня для сну повинна бути твердою. Для зменшення ризику розвитку СРДС та задухи рекомендовано використовувати жорсткий матрац, застелений простирадлом на резинці.

а. Рекомендовано використовувати ліжечка, колиски, портативні ліжечка та манежі, які відповідають чинним стандартам безпеки. Крім того, батьки та всі, хто працюють з дітьми, повинні перевіряти, чи не була певна продукція відкликана. Ліжечка не можна використовувати за відсутності необхідного обладнання; не слід також намагатися відремонтувати їх зламані частини, оскільки багато дитячих смертей були спричинені зламаними ліжечками або відсутністю деяких деталей (включаючи ті, які, ймовірно, ремонтували). Місцевим організаціям варто забезпечити родини із фінансовими труднощами недорогими або безплатними ліжечками чи манежами.

б. Необхідно використовувати матраци, які підходять для певного ліжечка, колиски тощо. Матраци повинні бути твердими і зберігати свою форму при застосуванні призначеного для цієї моделі простирадла на резинці. Так, не повинно бути зазору між матрацом і боком ліжечка, колиски, портативного ліжечка або манежу. Не треба використовувати подушки замість матраца або як доповнення до нього. Не можна підстеляти під сплячу дитину м’які матеріали або предмети, такі як подушки, ковдри, пледи або овчину, навіть якщо вони застелені простирадлом. Якщо використовується вологозахисний чохол для матраца, він повинен щільно прилягати й бути тонким.

в. Не варто вкладати немовлят для сну в ліжку для дорослих і не слід використовувати бильця портативних ліжок через ризик утиску та удушення.

г. Поруч із місцем сну малюка не повинно бути таких небезпечних речей, як звисаючі мотузки, електричні дроти, зав’язки штор, оскільки вони можуть спричинити удушення.

д. Місця для сидіння, такі як автомобільні крісла, ходунки, гойдалки, дитячі переносні сидіння, рюкзачки та слінги не рекомендовано регулярно використовувати для сну в лікарні чи вдома. Найбільшою є небезпека для дітей, молодших 4 міс., оскільки вони здатні приймати положення, при яких може виникати ризик удушення або обструкції дихальних шляхів. При використанні слінгів та рюкзаків з тканини, важливо слідкувати, щоб голова дитини була піднята вгору і знаходилася над тканиною, було видно обличчя, а ніс і рот не були нічим затулені. Після годування дитину треба знову розмістити в слінгу таким чином, щоб голівка була піднятою вгору, не була прикритою тканиною і не знаходилася впритул до тіла дорослого або до слінгу. Якщо дитина засинає в місці, призначеному для сидіння, її не варто залишати там, а за найменшої нагоди краще перекласти до ліжечка або на іншу підходящу плоску поверхню. Автомобільні крісла й аналогічні пристрої неможливо стійко встановити на матраці ліжечка або іншій піднятій поверхні.

Рекомендація 3. Рекомендовано перебувати в одній кімнаті з дитиною, але не в одному ліжку. Доведено, що цей запобіжний захід знижує ризик СРДС на 50%. Крім того, ймовірно, що це запобігає задусі, удушенню та утисненню.

а. Дитяче ліжечко, портативне ліжечко, манеж або колиску варто розмістити поруч із ліжком батьків у спальні. Це знижує ризик СРДС і унеможливлює виникнення задухи, удушення та утиснення під час спання дитини в ліжку для дорослих. Окрім того, це дає змогу батькам бути поруч із дитиною, що полегшує годування і дає можливість заспокоїти немовля та надалі наглядати за ним.

б. Не рекомендовано використовувати засоби для «безпечного» відокремленого спання дитини в одному ліжку з батьками.

в. Дитину можна взяти в батьківське ліжко, щоб нагодувати чи заспокоїти, але після цього її треба покласти до свого ліжечка або колиски. Якщо є ймовірність того, що дорослий може заснути, не слід годувати дітей на диванах і кріслах, оскільки ризик розвитку СРДС і задухи при цьому є вкрай високим.

г. В епідеміологічних дослідженнях у жодному випадку спання малюка з батьками в одному ліжку не було продемонстровано захищеності дитини від СРДС або задухи. Крім того, не всі ризики, пов’язані зі спільним спанням, можна контролювати (наприклад утому батьків). Тому Американська академія педіатрії не рекомендує спільне спання батьків з малюком як безпечне. Існують також певні обставини, які в епідеміологічних дослідженнях значно збільшують ризик СРДС або задухи при спільному спанні. Зокрема, слід наголосити, щоб батьки завжди уникали ситуацій спільного спання з дитиною:

  • молодшою 3 міс. незалежно від того, курять батьки чи ні;
  • якщо батьки є активними курцями (навіть якщо вони не курять у ліжку) або якщо мати курила під час вагітності;
  • будь-кого занадто втомленого;
  • осіб, які приймають лікарські препарати (наприклад деякі антидепресанти, знеболювальні) або вживають речовини (наприклад алкоголь, наркотики), що можуть послабити пильність або здатність прокинутися;
  • будь-кого (включаючи інших дітей), крім батьків;
  • кількох осіб;
  • на м’якій поверхні (водяне ліжко, старий матрац, софа, диван чи крісло);
  • на поверхні з м’якими постільними речами, у тому числі подушками, ковдрами, пледами.

д. Близнюкам доцільно підібрати окремі місця для сну, уникаючи спільного спання в лікарні і вдома.

Рекомендація 4. Не слід залишати в ліжечку м’які предмети та незакріплені постільні речі для зменшення ризику СРДС, задухи, удушення та утискання.

а. М’які предмети, такі як подушки і подушки-іграшки, ковдри, пледи та овчину, треба прибрати з місця для спання дитини.

б. Незакріплені постільні речі, наприклад ковдри і простирадла, можуть бути небезпечними, їх не слід використовувати в місці для спання дитини.

в. Через відсутність доказів того, що амортизаційні килимки та аналогічні вироби, які прикріплюються до планок або боків ліжечка, запобігають травмуванню дітей раннього віку, а також через потенційну небезпеку задухи, удушення та утискання використовувати ці вироби не рекомендовано.

г. Можна використовувати для сну дитини одяг, який зберігає тепло і не створює небезпеки накривання з головою або утискання.

Рекомендація 5. Вагітним жінкам слід регулярно проходити допологовий огляд. Існує чимало переконливих результатів епідеміологічних досліджень, що доводять зв’язок між регулярним проходженням матерями допологового огляду та меншим ризиком СРДС.

Рекомендація 6. Необхідно уникати тютюнового диму під час вагітності та після пологів. Як материнське куріння під час вагітності, так і тютюновий дим довкола немовляти є серйозними факторами ризику розвитку СРДС.

а. Матері не слід курити протягом вагітності та після народження дитини.

б. Слід виключити куріння поруч із вагітними та немовлятами. Необхідно заохочувати членів сімей до встановлення жорстких правил, які б передбачали заборону куріння в будинку та автомобілі, а також треба виключити можливість пасивного куріння в усіх місцях, де перебувають діти та інші члени сім’ї, які не курять.

в. Ризик СРДС особливо високий, коли дитина спить в одному ліжку з дорослим курцем.

Рекомендація 7. Необхідно уникати вживання алкоголю та наркотичних засобів під час вагітності та після пологів, оскільки це підвищує ризик СРДС.

а. Матерям слід уникати вживання алкоголю та наркотичних засобів за кілька тижнів/місяців перед зачаттям і під час вагітності.

б. Батьківський алкоголізм та/або вживання наркотиків у поєднанні зі спільним спанням із дитиною призводить до особливо високого ризику СРДС.

Рекомендація 8. Рекомендовано годувати дитину грудьми.

а. Грудне вигодовування зменшує ризик СРДС. За можливості матерям треба вигодовувати дитину тільки грудьми або зцідженим грудним молоком (тобто не використовувати жодної молочної суміші або інших добавок) протягом 6 місяців, відповідно до чинних рекомендацій щодо цього питання.

б. Захисний ефект грудного вигодовування збільшується, якщо дитина отримує тільки грудне молоко. Також доведено, що будь-яке грудне вигодовування дає більш високий рівень захисту від СРДС, ніж відсутність годування грудьми.

Рекомендація 9. Варто розглянути можливість використання соски-пустушки під час перебування дитини в ліжечку та під час сну. Хоча механізм дії такого засобу поки що не з’ясований, дослідження виявили захисний ефект пустушки, що знижує частоту виникнення СРДС. Захисний ефект зберігається протягом періоду сну, навіть якщо соска випадає з рота дитини.

а. Соску слід використовувати при вкладанні дитини для сну. Не потрібно знову вставляти її, якщо дитина заснула. Якщо малюк відмовляється від соски, не треба змушувати його. Батьки можуть спробувати запропонувати соску знову, коли дитина трохи підросте.

б. У зв’язку з ризиком удушення пустушку не варто вішати на шию дитини. Під час сну немовляти не можна використовувати соски, які кріпляться до його одягу.

в. Не можна прикріпляти до пустушки предмети, пов’язані з ризиком удушення або асфіксії (наприклад м’які іграшки).

г. У дітей, яких вигодовують грудьми, слід уникати використання соски-пустушки до впевненого налагодження грудного вигодовування, зазвичай до віку 3-4 тижнів.

д. Не існує достатніх доказів на користь того, що смоктання пальця захищає від СРДС.

Рекомендація 10. Треба уникати перегрівання. Дослідження показали зв’язок підвищеного ризику СРДС із перегріванням дитини, проте визначення того, що саме є перегріванням, в цих дослідженнях відрізняються. Таким чином, важко запропонувати конкретні вказівки щодо того, яка кімнатна температура запобігатиме перегріву.

а. Загалом, одяг дитини повинен відповідати умовам навколишнього середовища; на дитині повинно бути не більше ніж на 1 шар одягу більше, ніж на дорослому, який би почувався комфортно за таких умов.

б. Батькам і тим, хто доглядає за дитиною, слід оцінювати наявність таких ознак перегріву, як пітливість або гаряча на дотик грудна клітка дитини.

в. Слід уникати надмірного одягання чи закутування дитини, а також вкривання її обличчя й голови.

г. На сьогодні недостатньо доказів, щоб рекомендувати використання вентилятора як засобу для зниження ризику СРДС.

Рекомендація 11. Діти повинні пройти імунізацію відповідно до чинних рекомендацій. На сьогодні немає доказів існування причинно-наслідкового зв’язку між імунізацією та СРДС. Результати нещодавніх досліджень свідчать про те, що імунізація може мати захисний ефект щодо розвитку СРДС. Крім того, дитину повинен регулярно оглядати лікар.

Рекомендація 12. Варто уникати користування додатковими засобами (що є у продажу) для зменшення ризику СРДС, такими як клини, пристрої для позиціонування, спеціальні матраци та спеціальні поверхні для сну. Не існує доказів того, що ці предмети дають змогу знизити ризик СРДС або задухи та є безпечними.

Виробники не повинні стверджувати, що виріб або пристрій захищають від СРДС, якщо це не підкріплено науковими доказами.

Рекомендація 13. Не слід використовувати кардіореспіраторні монітори для зменшення ризику СРДС. Хоча ці монітори можуть бути використані в домашніх умовах для виявлення апное, брадикардії і, за умови використання пульсоксиметрії, зниження насиченості крові оксигемоглобіном, немає жодних доказів того, що використання таких пристроїв знижує частоту СРДС. Такі монітори можуть бути корисними для окремих дітей, але не треба використовувати їх в установленому порядку. Також відсутні докази того, що завдяки плановому кардіореспіраторному моніторуванню перед випискою з лікарні можна визначити ризик СРДС у новонароджених.

Рекомендація 14. Рекомендовано, щоб дитина проводила певний час у положенні на животі (не під час сну і під контролем), оскільки це сприяє її розвитку й мінімізує ризик позиційної плагіоцефалії.

а. Хоча немає даних для створення конкретних рекомендацій щодо того, як часто і як довго дитині слід знаходитися в положенні на животі (не під час сну і під контролем), але рекомендовано викладати малюка на живіт щодня, починаючи якомога раніше, для сприяння моторному розвитку, розвитку м’язів верхньої частини тіла і зведення до мінімуму ризику позиційної плагіоцефалії.

б. Питання щодо ведення дітей із позиційною плагіоцефалією, її діагностики та інших стратегій профілактики (таких як запобігання надто тривалому сидінню в автомобільному кріслі та зміна положення дитини в ліжечку), докладно обговорено в нещодавно опублікованому Американською академією педіатрії клінічному звіті, присвяченому позиційній деформації черепа.

Рекомендація 15. Медичним працівникам, персоналу палат для новонароджених і відділень інтенсивної неонатальної терапії, а також особам, які доглядають за дітьми, слід дотримуватися рекомендацій щодо зниження ризику СРДС від самого народження дитини.

а. Співробітникам відділень неонатальної інтенсивної терапії треба дотримуватися всіх рекомендацій щодо зниження ризику СРДС одразу після досягнення дитиною клінічної стабільності і задовго до очікуваної виписки.

б. Персоналу палат для новонароджених варто дотримуватися цих рекомендацій, починаючи від народження дитини і задовго до очікуваної виписки.

в. Лікарі, медсестри та інші працівники охорони здоров’я повинні проходити навчання щодо безпечних умов для сну немовляти.

г. Усі, хто забезпечує догляд за дитиною, повинні пройти навчання з питань безпечних умов для сну немовляти і впроваджувати ці знання на практиці. Бажано, щоб вони користувалися службовими інструкціями.

Рекомендація 16. Засоби масової інформації та виробники повинні дотримуватися рекомендацій щодо безпечного сну дітей у своїх повідомленнях і рекламі.

Засоби масової інформації (у тому числі кіно, телебачення, журнали, газети та веб-сайти), а також реклама впливають на індивідуальну поведінку, формуючи переконання і погляди. Будь-які повідомлення (зокрема рекламні) в ЗМІ, що суперечать рекомендаціям з безпечного сну, можуть дезінформувати населення з цього питання.

Рекомендація 17. Варто провести національну кампанію зі зниження ризику СРДС. Треба звернути увагу на безпечні умови сну та способи зниження ризиків смерті, що може бути пов’язана зі сном малюка і викликана СРДС, удушення та іншими причинами. Педіатри, сімейні лікарі та інші працівники установ первинної медичної допомоги повинні брати активну участь у цій кампанії.

а. Знання, що передбачають подолання певних бар’єрів щодо зміни поведінки, повинні отримувати всі, хто піклується про новонароджених, у тому числі батьки та інші особи, які доглядають за дітьми (бабусі, дідусі, няні).

б. Під час проведення кампанії слід приділити особливу увагу групам населення з більш високою частотою виникнення СРДС та іншими причинами дитячої смерті, пов’язаної зі сном.

в. Метою цієї кампанії має бути інформування щодо переваг грудного вигодовування, недоцільності спільного спання з дитиною, а також негативного впливу тютюнового диму.

г. Бажано, щоб майбутні батьки ознайомилися з цими рекомендаціями ще до настання вагітності, а найкраще було б увести ці рекомендації в програму середньої школи. Цей курс повинен також включати відомості щодо важливості материнського здоров’я до зачаття і запобігання зловживанню певними речовинами (алкоголь і куріння).

д. Повідомлення щодо умов безпечного сну слід переглядати й перевидавати принаймні кожні 5 років, ураховуючи особливості наступного покоління батьків та нової продукції, що з’являється на ринку.

Рекомендація 18. Варто продовжувати дослідження і контроль факторів ризику, причин і патофізіологічних механізмів розвитку СРДС та інших випадків смерті, пов’язаних зі сном дитини. Кінцевою метою є повне усунення причин таких смертей.

а. Необхідно розгортати просвітницькі кампанії, заохочувати та фінансувати впровадження інноваційних методів втручання.

б. Слід фінансувати подальші дослідження та сприяти поглибленню знань щодо етіології і патофізіологічних основ розвитку СРДС.

в. Треба продовжувати стандартизацію протоколів дослідження випадків смерті. Необхідно провести всебічне патологоанатомічне дослідження, що включить повний зовнішній і внутрішній огляд усіх основних органів і тканин (у тому числі головний мозок), повне рентгенологічне дослідження, а також проведення метаболічних тестів і токсикологічного обстеження.

Слід проводити тренінги з комплексного обстеження місця смерті для медичних експертів, слідчих, оперативних робітників, служби екстреного реагування та працівників правоохоронних органів, виділяючи для цього необхідні ресурси. Крім того, необхідно фінансувати та підтримувати проведення оглядів випадків дитячої смерті із залученням лікарів-педіатрів та інших працівників медичних установ.

г. Треба поліпшувати та належним чином фінансувати всебічний нагляд за випадками СРДС і раптової неочікуваної дитячої смерті.

д. Державні та приватні фінансові установи повинні сприяти всім аспектам вищезазначених досліджень.

Реферативний огляд підготувала Наталія Купко на основі матеріалів «SIDS and other sleep-related infant deaths: Expansion of recommendations for a safe infant sleeping environment. Task Force on Sudden Infant Death Syndrome» (Pediatrics 2011; 128; 1030-1039)

1American Academy of Pediatrics

Наш журнал
у соцмережах: