сховати меню

Тютюн і підлітковий вік: чому слід звертати особливу увагу на це питання?

<p> Інформаційний бюлетень Копенгаген, 29 квітня 2012 р.</p>

сторінки: 70-71

Інформаційний бюлетень Копенгаген, 29 квітня 2012 р.

Тютюн і підлітковий вік: чому слід звертати особливу увагу на це питання?

У світі тютюнокуріння є основною причиною смертності, якій можна було б запобігти, що накладає великий тягар на суспільство. Зазвичай звичка куріння формується в підлітковому віці. Більшість дорослих курців спробували першу сигарету або вже були нікотинозалежними до 18 років. Якщо порівняти з дорослими, то підлітки потребують менше часу і меншої кількості викурених сигарет, щоб набути нікотинової залежності, тому у них вона формується швидше. І хоча дослідження чітко показали, що тютюнокуріння завдає шкоди здоров’ю, зазвичай воно є привабливим для підлітків, можливо тому, що сприймається ними як «доросла» поведінка, і їм дуже хочеться здаватися дорослими в очах однолітків.

Простежується зв’язок між вживанням тютюну та іншими поведінковими факторами ризику і негативними наслідками для здоров’я в підлітковому віці. Ось чому цю звичку можна вважати складовою широкої сукупності нездорових поведінкових чинників, що формуються в цей період.

Позитивні взаємини між батьками і їхніми дітьми зазвичай обернено пропорційно пов’язані з курінням підлітків. А ось стосунки з однолітками можуть, навпаки, сприяти залученню до тютюнокуріння, скажімо, через надання доступу до тютюнових виробів і створення «норм», що обґрунтовують їх використання. Оскільки авторитет однолітків може бути вагомим фактором впливу на підлітків, було запропоновано залучати підлітків як помічників у програмах, спрямованих на зменшення масштабів куріння серед осіб цієї вікової категорії.

Нижче у стислому вигляді представлені відомості звіту, складеного за результатами спостереження в 2009-2010 рр. в рамках програми «Поведінка дітей шкільного віку щодо здоров’я» (HBSC – Heath Behaviour In School-aged Children).

Результати HBSC: огляд проблеми куріння у підлітків

У 15 років у середньому 17% дівчаток і 19% хлопчиків курять не менше одного разу на тиждень. Оскільки стаж куріння впливає на пов’язані з ним проблеми зі здоров’ям, а лише невелика кількість підлітків, які роблять спробу кинути курити, досягають у цьому успіху, в країнах із високим рівнем поширеності цієї шкідливої звички можна прогнозувати великий тягар для системи надання медичної допомоги.

Вікові відмінності

Результати спостережень свідчать про те, що підлітковий вік – це найважливіший період для втручань. У 11 років поширеність куріння невелика, але до 15 років спостерігається значуще її збільшення (рис. 1 і 2).

 

Tutun_7(20)_2012_1.gif

 

Відмінності між країнами

Показники куріння в 11-річному віці є досить подібними (менше 1%), проте ці ж показники в 15 років значно розрізняються між країнами. Наприклад, в Австрії та Литві поширеність куріння серед 15-річних хлопчиків і дівчаток перевищує 25%, тоді як у Норвегії та Португалії цей показник становить приблизно 10%. Це дає змогу припустити, що зміна соціального контексту і контексту середовища може сприятливо позначитися на здоров’ї молодого покоління.

Відмінності між статями

Куріння більш поширене серед хлопчиків, і курити вони починають у більш ранньому віці. У 11 років відмінності у показниках куріння між дівчатками і хлопчиками мінімальні, проте вже до 15 років у деяких країнах вони стають значущими (див. рис. 1 і 2).

 

Tutun_7(20)_2012_2.gif

 

Загалом хлопчики курять частіше, ніж дівчатка, проте зворотна ситуація спостерігається в деяких країнах, зокрема в Чеській Республіці, Англії, Уельсі та Іспанії (рис. 3).

 

Tutun_7(20)_2012_3.gif

 

Несталі гендерні відмінності можна пояснити тим фактом, що в тютюновій епідемії простежується чотири етапи, які відображають взаємодії між соціально-економічним становищем і статтю. Якщо раніше країни Західної Європи перебували на етапі 3, коли поширеність куріння серед чоловіків знижувалася, а серед жінок різко зростала, то сьогодні тенденція в цих країнах розвивається в напрямі етапу 4, коли поширеність тютюнокуріння знижується і серед чоловіків, і серед жінок. Східноєвропейські країни перебували раніше загалом або на етапі 1, або на етапі 2 (які характеризуються високою поширеністю куріння серед чоловіків), а сьогодні вони в основному проходять етап 3.

Достаток сім’ї

Лише в невеликій кількості країн куріння більш поширене в сім’ях з меншим достатком. Хоча зв’язок між достатком сім’ї та курінням можна частково пояснити наслідуванням прикладу батьків. Для більш глибокого розуміння механізмів, що лежать в основі цього явища, необхідні подальші дослідження.

Як може допомогти політика

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) є потужним інструментом, надаючи рамкові основи для створення ефективного законодавства щодо боротьби проти тютюну. У ній стверджується важливість стратегій, таких як заборона на продаж і купівлю тютюнових виробів малолітніми, забезпечення відповідної упаковки і маркування, а також захист від впливу тютюнового диму (наприклад шкільні приміщення, вільні від тютюнового диму). Крім того, єдиним найбільш ефективним засобом скорочення споживання тютюну, який також сприяє відмові курців від цієї звички, є підвищення цін на тютюн за рахунок збільшення оподаткування.

Успіху можна досягти лише через належне забезпечення дотримання національного законодавства. У результатах дослідження HBSC вбачаються наслідки неефективного введення в силу відповідних нормативно-правових актів, оскільки значна частка підлітків починають курити до досягнення ними віку, коли офіційно дозволено купувати тютюнові вироби.

У деяких країнах куріння серед дівчаток більш поширене, ніж серед хлопчиків, тоді як раніше було навпаки. Цей тривожний результат почасти можна віднести на рахунок використання такого оформлення сигаретних упаковок, яке спрямовано працює на залучення уваги дівчат, з великою кількістю «жіночих» марок, наприклад, у формі тюбиків губної помади. Це свідчить про важливість встановлення нормативів на упаковку і маркування тютюнових виробів, з тим, щоб сигаретна упаковка більше не служила «ходячою рекламою».

Ранній початок куріння більш характерний для підлітків із сімей, що перебувають на нижніх щаблях використовуваної в обстеженні HBSC Шкали достатку сім’ї, а також для хлопчиків в цілому. І хоча втручання на рівні всього населення можуть, просто завдяки своєму характеру, бути ефективними в скороченні нерівностей щодо здоров’я, важливо продовжувати цілеспрямовано впливати на певні групи населення в рамках заходів РКБТ ВООЗ.

Наш журнал
у соцмережах: